۷ اشتباه‌ی رایج که گیاهان آپارتمانی را نابود می‌کنند

نگهداری از گل و گیاه در خانه صرف‌نظر از جنبه‌ی زیبایی به پاکسازی هوا و بهبود سلامت جسم و روان کمک می‌کند. همین فواید بسیاری از ما را به نگهداری از آن‌ها در داخل آپارتمان ترغیب کرده است، اما گاهی اوقات چند نکته‌ی اساسی را در مراقبت از گیاهان نادیده می‌گیریم و باعث از بین رفتن‌شان می‌شویم.

اگر برگ‌های گیاه‌ی شما افتاده یا تغییر رنگ داده و قهوه‌ای به نظر می‌رسد، شما تنها کسی نیستید که با این مشکل روبه‌رو شده‌اید. بهترین کار این است که با شرایط رشد گیاهان آپارتمانی آشنا شوید و تا حد امکان شرایطی نزدیک به آن را برایشان فراهم کنید. در این مقاله از دیجی‌کالا مگ درباره‌ی رایج‌ترین اشتباهات برای نگهداری گل و گیاه صحبت می‌کنیم. ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

رایج‌ترین اشتباهات در مورد گیاهان خانگی

وقتی یک  گیاه‌ی جدید را به خانه می‌آورید، کنجکاو هستید که در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید یا نسبت به نحوه‌ی مراقبت از آن نگران هستید. چون فکر می‌کنید که مثل یک کودک به توجه و مراقبت تمام وقت نیاز دارد. خوشبختانه اگر گونه‌ی مناسب را انتخاب کنید، با چنین مشکلی مواجه نخواهید شد. حتی اگر گیاه‌ی حساسی را به خانه آورده باشید، می‌توانید با ابزار مناسب به‌خوبی از آن مراقبت کنید. فقط کافی است به اطلاعاتی که برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی در اختیارتان قرار می‌دهیم، توجه کنید.

۱. گیاه را بیش از حد آبیاری می‌کنید

 

بدون شک، گیاهان برای رشد و بقا به آب نیاز دارند، اما شاید جالب باشد که بدانید آبیاری بیش از حد اصلی‌ترین دلیل از بین رفتن‌ ریشه‌‌ها است. بعضی از مردم به اشتباه فکر می‌کنند که همه‌ی گیاهان به یک اندازه آب نیاز دارند و باید به یک روش آبیاری شوند. این تصور اشتباه است. برنامه‌ی آبیاری همه‌ی گیاهان نباید مثل هم باشد. کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها خاک خشک را ترجیح می‌دهند. کاکتوس‌ها می‌توانند ماه‌ها بدون آب زنده بمانند. بیشتر ساکولنت‌ها هم به آبیاری ماهیانه نیاز دارند و اگر هر هفته به آن‌ها آب داده شود، از بین می‌روند.

نکته‌ی مهمی که باید به آن توجه کنید این است که نیاز به آب در بین گونه‌های مختلف گیاه به‌طور چشمگیری متفاوت است. به‌عنوان یک قاعده‌ی کلی، هر چقدر برگ‌ها ضخیم‌تر باشند، گیاه به آب کمتری نیاز دارد. در مقابل، گونه‌های ظریف مانند سرخس که دارای برگ‌های نازک هستند با آبیاری کم به سرعت خشک می‌شوند.

بدنه‌ی ضخیم کاکتوس‌ها می‌تواند برای طولانی‌مدت آب کافی ذخیره کرده و در صورت کم‌آبی از همان آب استفاده کند. وقتی این گیاه را آبیاری می‌کنید، مانند یک اسفنج آب را جذب می‌کند. انعطاف‌پذیری کاکتوس‌، آن را به یک گیاه‌ی مناسب برای نگهداری در خانه تبدیل کرده است.

فهرست